Ako postupovať prí kúpe jazdeného stroja ?

Ako postupovať prí kúpe jazdeného stroja ?

Túto kategóriu sme zaradili do blogu, pretože nás v poslednej dobe kontaktuje mnoho klientov s požiadavkou na kúpu použitého stroja, ale nevedia, ako postupovať. Tak začneme tým, že keď ste sa už rozhodli pre nejaký ten stroj, je potrebné určiť si základnú prioritu na akú činnosť, alebo aký hlavný rozsah prác by mal ten stroj vykonávať. Či ten stroj spadá do kategórie niečoho malého napr. mini pásové rýpadlá, šmyskom riadené, alebo je to stroj na veľké práce a teda myslíme napr. traktorbáger, veľké pásové rýpadlo, alebo nakladač. Určite je vždy na začiatku správne prehodnotiť situáciu v akých podmienkach sa bude náš stroj pohybovať, či to budú malé priestory, alebo naopak a hlavne či pôjde o ťažko dostupný terén alebo nie. Prirodzene túto otázku nie je vždy možné predom úplne zodpovedať. 

Použijeme preto príklad:

  • špecializujete sa na výstavbu rodinných domčekov a úpravu ich terénu, v tomto prípade by ste mali uprednostniť pásový stroj, váhovo okolo 2 ton, alebo traktorbáger s malými prednými kolesami pre dobrú manévrovateľnosť.
  • Vykonávate úpravy lesných ciest, výkopy kanalizácií, plynofikácii a pod. Tu už bude rozumnejším výberom pásový stroj, váhovo nad 8 ton, alebo traktorbáger s veľkými prednými kolesami.

Tieto príklady sú iba hrubým náčrtom toho ako by ste mali uvažovať pri kúpe ojazdeného stroja.

Dalším veľmi dôležitým aspektom pri výbere stroja je aj dostupnost náhradných dielov, preto je potrebné myslieť aj na prípadné servisovanie daného stroja. Často sa stáva že si zákazník bez nejakej konzultácie sám kúpi jazdený stroj zo zahraničia od neznámeho výrobcu, alebo značky a následne pri prvej oprave zistí veľký problém s dostupnosťou náhradných dielov, prípadne narazí na neochotu servisov opravovať takéto stroje, pretože už z vlastnej praxe vedia o týchto problémoch, prípadne výrobca neposkytuje, alebo nemá potrebnú dokumentáciu k servisným opravám.

Určite je viac ako rozumné pred kúpou stroja skontrolovať jeho stav skúseným mechanikom, ktorý vie odhadnúť skutočný stav všetkých jeho súčastí a rovnako tak vie upozornit na prípadné opravy, ich cenu a náročnosť. Je veľmi zlé kúpiť “mačku vo vreci” pretože to vždy prináša nemalé finančné výdaje.

Každý stroj si vyžaduje pravidelnú údržbu a občas aj servisnú opravu, ale veľmi záleží na tom či výška týchto nákladov bude predstavovať rozumné náklady a vy sa budete môcť na svojho pracanta vždy spoľahnút, alebo Vás bude čakať zbytočné plýtvanie peniazmi, časom a energiou.